Szubkultúrák tucatjait ismerjük már. Egyesek kimennek a divatból, néhány örök, és van, amelyiket újraértelmezve láthatunk a nagy divatházak kifutóin. Azonban újak is születnek.
Az utcákat járva, folyamatosan figyelem a mai tinik öltözködését. Már öt-hat éve annak, hogy az emo láz magával ragadta a fiatalokat, és tucatnyi kis fekete hajkupac mögé bújt kamaszt láthattunk mindenfelé.
![]() | ![]() |
Egy ideje azonban nem látom őket. Helyette azonban látok hasonló forma mögé bújó, de annál színesebb és feltűnőbb, tinit. Hogy mi lett? Hát „bescene-sedtek”!
Eddigi külsejükre jellemző volt mindenféleképpen a fekete. Keveredhet bele fehér, de a feketén kívül csakis ez. Aztán még csőnadrág, leginkább farmer. Kiegészítőként nyakkendő, szögecses karkötők, nyakláncok, piercingek, edzőcipő. Tépett, vagy csak a jól ismert oldalra fésült haj, abban hajráfok, csattok, masnik.
Formailag nem sokat változott az öltözködésük, azonban mintha egy fekete-fehér, régi filmből kilépve harsány színekbe bújtak. Véleményem szerint ideje volt. A sötétséget hátra hagyva, egyes dolgokban való hozzáállásuk is változott. A scene-ek kevésbé letörtek és kevésbé foglalkoztatják őket a világ fájdalmai, ők inkább színesek és imádnivalónak akarnak tűnni. Ezt konkrét példa támasztja alá, aki nem más, mint Hello Kitty.
![]() | ![]() |
A Scene-eknek van egy szótáruk, amihez az a nép többségnek nincs hozzáférése. Néha elég nehéz őket megérteni, de az esetek többségében közös nevezőre lehet velük jutni. Ami vicces számomra azonban, hogy az igazi scene-ek nem vallják be magukról, hogy azok.
![]() | ![]() |
Sokan bántják őket feltűnő külsejük miatt, épp úgy, mint az emokat, és épp úgy, mint anno más szubkultúrákat képviselő fiatalokat, mint a hippik, punkok stb. De gondoljuk csak át, ha akkor ők nem hozzák be az öltözködés történetébe az extrém, sajátos külsejüket, mennyivel szegényebb lenne a divat ma. Hisz a nagy tervezők mai napig, azokból inspirálódnak, mint például Vivienne Westwood. Lehet, hogy egy két évtized múlva, a jövő tervezői egy emo-ból, vagy scene-ből inspirálódott kollekciót fog piacra dobni, kicsit áttervezve, újragondolva, rendkívül nagy sikerrel.
![]() | ![]() |
Úgy gondolom, hogy a divat alakulásának folyamatában nekik is nagy szerepük van, s ha nem is a mi ízlésvilágunkat képviselik, mint divatrajongók, nem engedhetjük meg magunknak, hogy, ne fogadjuk el őket. Nektek mi a véleményetek?
Forrás: divat.hu
Hozzáfűzés:
Személy szerint, én úgy vélekedek erről az EMO dologról, hogy Magyarországon csak nagyon kevés igazi emo lehetett, ha egyáltalán volt ilyen. Itthon sokan csak a külső jegyeket vették, magukra, és bemesélték maguknak, hogy hú de szar a világ, és az élete. Félre értés ne essék semmi bajom az emokkal, rengeteg emós külsejű barátom van, de ezek inkább a külső jegyekről szólnak, és nem arról amit igazából jelképezett anno ez az egész.